Същност на онлайн услугите
Организациите срещу домашно насилие използват Интернет, за да дават информация, сигурни средства (източници), да поощряват адвокатски кампании и най-вече да предоставят директни онлайн услуги. Използването на Интернет създава известен риск, етически дилеми и предизвикателство пред достоверността на написаното. Това включва личното пространство, сигурността и конфиденциалноста в online общуването, неясна юрисдикция изискваща предохранителни мерки към онлайн услугите
.
.
Видове онлайн услуги
Според обхванатите целеви групи:
Жертви на насилие; Учители; Ученици; Хора, които искат да подадат сигнал за свой познат; Пoлиция, съдебна власт, държавни институции; Социални работници, психолози и др. специалисти; Доброволци; Хора, които искат да се научат как да се предпазват; Организации, които искат да работят в сферата на превенция на насилието и услуги за жертви на насилие.
Според възрастта на потребителите на услугите:
Деца; Тийнейджъри; Възрастни; Хора от третата възраст; ПРЕДИМНО за жени; ГЛБТН (гейове, лезбийки, бисексуални, трансексуални и неопределени)
Според вида насилие:
Домашно насилие; Сексуално насилие; Предпазване на интимни срещи, особено първи; Трафик; Безопасност в Интернет; В случаи на бедствия.
Според спецификата на предлаганата онлайн услуга:
- Рекламиране на реални услуги.
- Индивидуално кoнсултиране – чрез чат в реално време или чрез отговор по имейл (най-често до 24 часа).
- Групово консултиране.
- Предоставяне или насочване към други услуги: медицинска, юридическа, психологическа, финансова помощ, намиране на работа и жилище, училище за децата и др.
- Възможност да се подаде сигнал от жертва или близък – жертва на насилие.
- Съвети за предпазване – съобразени с възрастта, пола, културата и др. характеристики на клиентите.
- Публикации за специалисти (статии, статистика, изспедвания, закони).
- Застъпничество и повишаване на информираността на обществото по проблема – обяви за събития (конференции и др.).
- Предоставяне на финансиране за други организации.
- За фондонабиране, търсене на подкрепа, търсене на доброволци.
- Лични истории: форуми, мейлинг листове.
- Краткосрочни спешни заеми.
Онлайн услугите са особено приложими при жертвите на домашно насилие. Самата им същност позволява избягването на неблагоприятните последици на услугите в реално време. От една страна те предоставят информация за същността на домашното насилие и помагат на жертвите да преодолеят чувствата на срам или лична вина и така да споделят по-открито своите проблеми. От друга страна ползването на онлайн услуги е много по-лесно и не изисква отсъствие от работа или от дома, нито пък съществува възможност жертвата да бъде забелязана от близки, приятели или познати на насилника.
Използването на онлайн услугите е свързано с достъп до Интернет, наличието на технологични познания за използването му и познаване на сайтовете, предлагащи помощ на жертви, преживяли домашно насилие. Според „Алфа Рисърч” към януари, 2008 г. 31 % от пълнолетното население на България ползва Интернет като тенденциите сочат повишение на този процент в близко бъдеще. Този факт, съчетан с все по-лесните за използване и интуитивни web програми, дава основание да очакваме онлайн услугите, свързани с помощта на жертви на домашно насилие да стават все по-разпространени в България.
Няма коментари:
Публикуване на коментар